Soňa Rebrová: Slovenská rekordmanka

Plávanie patrí medzi najobľúbenejšie letné športy na Slovensku, čoho dôkazom bola aj podpora našincov v prípade slovenskej plavkyne Soni Rebrovej a jej Letného rekordu s TIPOSom. Rebrová počas leta ako prvá Slovenka úspešne preplávala 6 veľkých slovenských priehrad s celkovou dĺžkou  viac než 52 kilometrov. Svojou aktivitou navyše poukázala na nelichotivý stav vodných nádrží a tokov, ktoré potrebujú rýchlu a efektívnu pomoc.

 

Bývalá novinárka a knižná autorka, Soňa Rebrová, nie je vo vodách žiaden nováčik. Ešte na jeseň roku 2020 sa jej podarilo spolu s ďalšími piatimi šikovnými plavkyňami preplávať kanál La Manche v rámci ženskej štafety. Pred pár dňami si k svojim úspechom pripísala jedinečný rekord. Ako prvej Slovenke sa jej totiž podarilo preplávať priehrady Sĺňava, Kráľová, Oravská priehrada, Liptovská Mara, Zemplínska Šírava a Domaša.

Celkovo Soňa preplávala vzdialenosť 52 492,01 metrov, v čase 1 379 minút, čo predstavuje takmer 23 hodín strávených vo vode. Svoju letnú výzvu plavkyňa odštartovala 20.6.2021 na Sĺňave s dĺžkou viac než 4,7 km, kde za 1 hodinu a 54 minút preplávala 4 662,15 metrov. Na záver si Soňa nechala vodnú nádrž Domaša, kde v čase 4 hodiny a 12 minút preplávala 9 888,53 metrov.

„Pri Oravskej priehrade som sa bála, či ju preplávam, či to zvládnem. Zo stresu som spala len jednu hodinu a vôbec som nebola pripravená na to, že mám plávať šesť hodín vkuse. Prvý kilometer bol hrozný, potom telo pochopilo, čo od neho chcem a začalo sa snažiť. Po doplávaní som sa zabudla rozcvičiť, a tak mi stuhli ramená a tri týždne som nedokázala ani dvihnúť ruku. Bála som sa, že rekord nedoplávam,“ prezrádza Soňa Rebrová, ktorá napokon svoju výzvu dobojovala do úspešného konca.

Plavkyňu Soňu Rebrovú počas jej letného rekordu podporila národná lotériová spoločnosť TIPOS, ktorá aktívne podporuje slovenských športovcov a snaží sa motivovať verejnosť k zmysluplnému a zdraviu prospešnému využitiu času.

Letný rekord s TIPOSom bol navyše spojený so zbierkou na čistenie slovenských riek od plastového odpadu a so snahou upozorniť na veľmi zlý stav slovenských riek a priehrad. Celkovo sa podarilo vyzbierať 1 100 EUR, čo aktérka rekordu považuje za veľký úspech. Rodáčka z Bratislavy totiž chcela upozorniť na vážny stav slovenských riek a nádrží, ktoré našou vlastnou činnosťou a ľahostajnosťou znečisťujeme a zanedbávame.

Rebrová sa chce v tomto smere angažovať aj naďalej, no prípadné pokorenie tohto rekordu zatiaľ neplánuje.

 

„To už nechám na iných plavcov, aj keď určite si ešte niekedy rada v priehradách zaplávam. Mám nejaké plány na budúci rok, no závisí to od zdravia, kondície a tréningu,“ dodáva úspešná rekordmanka.

 

Všetky informácie o Letnom rekorde s TIPOSom nájdete na www.letnyrekord.sk
Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.