Zodpovedné opaľovanie: Prečo sú prírodné prípravky lepšie?

 Blíži sa leto a s ním prichádza dovolenková nálada, zábava a oddych na pláži pod teplými slnečnými lúčmi. V prípade slnečných lúčov je tou negatívnou stránkou UV žiarenie, ktoré môže byť nebezpečné a preto treba myslieť aj na potrebnú ochranu pred slnkom. Ale ako si vybrať tú správnu ochranu, ktorá je navyše zdraviu neškodlivá?

 

Možno neviete, že UV žiarenie (inak povedané ultrafialové žiarenie) sa skladá z UVA, UVB a UVC žiarenia. Líšia sa vlnovou dĺžkou a každé z nich má iné účinky na pokožku. UVC žiarenie nedopadá na zemský povrch na rozdiel od zvyšných dvoch.  UVA žiarenie spôsobuje slabé začervenanie a silné zhnednutie kože, UVB žiarenie zase spôsobuje silné začervenanie kože a slabú pigmentáciu. UVB žiarenie má ale veľmi pozitívne účinky tým, že podporuje tvorbu vitamínu D.  Napriek tomu obe žiarenia poškodzujú kožu, hoci každé trochu inak. Prevažne UVB žiarenie zapríčiňuje spálenie kože a v najhoršom prípade rakovinu. UVA žiarenie zapríčiňuje hlavne starnutie kože, vrásky a negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Deti sú na UV žiarenie zvlášť citlivé, pretože ich pokožka nie je schopná vyprodukovať dostatok pigmentu na zachytávanie UV lúčov. Prevenciu pred UV žiarením si vieme pomerne spoľahlivo zabezpečiť používaním vhodnej kozmetiky na opaľovanie.

UVA a UVB

Ako rozoznať kvalitné opaľovacie krémy?

Krém na opaľovanie by mal obsahovať dve skupiny látok, ktorých zloženie a kvalita by vás mala ochrániť ako pred UVA tak pred UVB žiarením. Prvou zložkou sú UV filtre, ktoré priamo chránia kožu pred škodlivým žiarením. Môže ísť o minerálne filtre, ktoré odrážajú slnečné lúče od povrchu kože alebo o chemické filtre, ktoré ich pohlcujú. Opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami sú z hľadiska nezávadnosti pre zdravie rozhodne vhodnejšie ako krémy s chemickými filtrami. Minerálne filtre pôsobia iba na povrchu kože odkiaľ odrážajú UV žiarenie, nealergizujú a sú vhodné aj na pokožku veľmi malých detí a pokožku s atopickým ekzémom.

Druhou zložkou, ktorú by mal váš kvalitný opaľovací krém obsahovať, sú látky, ktoré regenerujú, hydratujú, vyživujú a ochraňujú pokožku. Tým zabraňujú negatívnym účinkom ako je starnutie pleti, tvorba vrások, vysušovanie pleti atď.

Najškodlivejšie látky, ktoré sa stále môžu nachádzať v syntetických opaľovacích krémoch a mliekach na našom trhu, a rozhodne by ste sa im mali vyhýbať, patria:
– Oxybenzone
– Vitamín A (Retinol Palmitate)
– Octinoxate (Octylmethoxycinnamate)
– Homosalate
– Octisalate
– Octocrylene

Ide o toxické látky vážne narúšajúce pokožku, silné distruptory a alergény, ktoré majú nepriaznivé účinky nielen na človeka ale aj prírodu. Nie sú toxické len pre človeka, ale aj pre morský život. Moria, oceány a jazerá z ľudí zmyjú niekoľko tisíc ton chemických opaľovacích krémov ročne. Tie spôsobujú napríklad odfarbovanie koralov a ich následný úhyn. Ryby a vodné živočíchy sa expozícii týmto látkam tiež vyhnúť nedokážu.

Investovaním do kvalitnej bio kozmetiky na opaľovanie ochránite nielen svoje zdravie ale aj zdravie našej planéty. Našťastie sú na Slovensku čoraz viac dostupné bio a prírodné prípravky, ktoré fungujú bez rizík a poskytujú pokožke maximálnu ochranu. Čisto prírodné, bio opaľovacie produkty ButterBean Organics a Naturalis Bio obsahujú prírodný minerálny filter, ktorý vytvorí na pokožke lesklú bariéru, ktorá ako zrkadlo bezpečne odrazí škodlivé žiarenia UVA aj UVB.

ButterBean Organics
Naturalis Bio – Sun Care

A vy sa tak môžete bezpečne oddávať radovánkam na pláži  pod teplým letným slnkom.

 

 

Galéria: BiOrganica.cz

 

 

 

 

 

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.