Na vlne zážitkov Otvorenie plavebnej sezóny 2024 na Dunaji

Lodná osobná doprava na Dunaji znovu ožila, 18. apríla sa v Bratislave otvorila plavebná sezóna 2024, a to počas tradičnej a turisticky mimoriadne obľúbenej riečnej trasy Bratislava – Devín a späť. Prichádzajúca sezóna sľubuje opäť množstvo zážitkov na vlnách neodmysliteľnej tepny hlavného mesta.

Pravidelné plavby

Stálicou v ponuke Lodnej osobnej dopravy je aj tento rok trasa Bratislavský okruh, ktorá mala medziročne najväčší nárast počtu turistov a stala sa jedným z najvyhľadávanejších výletov po Dunaji. Ďalšími zaujímavými okruhmi je celodenný výlet loďou Harmónia k vodnému dielu Gabčíkovo, alebo romantikou opradená plavba do Čunova, ktorá okrem prírodných výhľadov ponúka aj dvojhodinové kotvenie na pontóne pri areáli Divoká voda a možnosť navštíviť miestnu Galériu Danubiana. Štvoricu stálic, ktorú si môžu cestujúci vybrať z ponuky od apríla do októbra, uzatvára najobľúbenejšia pravidelná linka k zrúcaninám hradu Devín a sútoku Dunaja s Moravou. „V minulej sezóne sme uskutočnili skoro 800 plavieb, počas ktorých sme prepravili viac ako 63 tisíc cestujúcich. Stabilne najobľúbenejšou plavbou bol aj za minulý rok Devín, no na atraktívnosti za ňou nezaostáva už ani napríklad Bratislavský okruh, ktorý zaznamenal najväčší medziročný nárast cestujúcich,“ hovorí JUDr. Ľudmila Masariková, zástupkyňa spoločnosti SPaP – LOD, a.s.

Nielen gastro zážitky

Zážitkami na Dunaji však nemusia byť len klasické výletné plavby. Okrem nich loď Harmónia ponúka zážitkové eventy, kde sa konajú tematické, hudobné či gastro plavby. Skvelé kulinárske zážitky si môžete vychutnať napríklad v podobe večere na Dunaji alebo nedeľného brunchu. „V roku 2023 sa práve tieto akcie tešili mimoriadnej obľube. Jednou z najvyhľadávanejších bola Gastro plavba do Viedne. Pre mimoriadny záujem sme v tejto sezóne pridali ešte viac termínov. Vianočné večierky, husacina na Dunaji či Silvester na lodi je tiež výnimočný zážitok.“ teší sa zo záujmu Ľudmila Masariková. V ponuke si získala pevné miesto aj novinka minulej sezóny – tematické detské party s bohatým programom a animátormi na palube.

Štýlový priestor

Eventová loď Harmónia je tiež miestom pre súkromné akcie, či už ide o rodinnú oslavu, svadbu, alebo firemný teambuilding. „Harmónia ponúka netradičný a štýlový priestor aj pre oficiálne návštevy a konferencie, z ktorých za minulý rok spomeniem napríklad Globsec. Sme radi, že jedinečnosť našich priestorov na Dunaji objavil aj náročný B2B segment,“ hovorí Ľudmila Masariková a dodáva, že loď Harmónia využila kľudnejšie zimné mesiace na realizáciu viacerých inovácií a modernizácií ( napríklad ozvučenia.

Nábrežie z pohľadu turistov ožilo

Bratislava na Dunaji opäť ožila. V roku 2023 sme zaznamenali zase značný nárast turistov, aj keď historicky zatiaľ najúspešnejší rok 2019 ešte nebol prekonaný. Potešujúce je, že výrazne rastie počet turistov z kabínových lodí, a to nie len z Európy, ale veľká časť prichádza aj z USA. Naša spoločnosť im umožňuje spoznať Bratislavu a jej okolie prostredníctvom zabezpečenia rôznych výletov, pričom každý rok sa snažíme rozšíriť ponuku o nové autentické zážitky, ako napr. rôzne ochutnávky lokálnych špecialít, vín, ukážky remeselnej výroby, hudobné a iné kultúrne predstavenia. Veľmi sa tešíme, že mnohí sa následne na Slovensko vrátia znovu a ozvú sa nám, vďaka pozitívnej skúsenosti z ich zástavky počas plavby po Dunaji. Teší nás fakt, že i napriek tomu, že Bratislava je voči metropolám ako Viedeň a Budapešť výrazne menšia, dokáže v silnej konkurencii zaujať a pozitívne prekvapiť.

Legenda v múzeu

Aktuálne tvoria riečnu flotilu tri vyhliadkové lode – Prešov, Martin a Žilina, a jedna eventová loď – Harmónia. Tento rok sa spoločnosti Slovenská plavba a prístavy – lodná osobná doprava, podarilo premiestniť legendárnu rýchloloď ruského pôvodu Meteor do Múzea dopravy v Bratislave. Posledná loď tohto typu ukončila svoju prevádzku v roku 2019. „Rýchloloď Meteor V plávala po Dunaji od roku 1990, premávala do Gabčíkova, do Viedne, ale aj do vzdialenejšej Budapešti, Kremsu a Tullnu. Keďže nám samotným bolo ľúto, že sa s týmito loďami musíme rozlúčiť, sme veľmi radi, že pre jednu z nich sa našlo miesto v múzeu dopravy. A hoci samotné premiestnenie rakety už oficiálne prebehlo, slávnostné odovzdávanie bude ešte len v júni,“ dodáva Ľudmila Masariková.

Viac informácií nájdete na www.lod.sk

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.