Príručka starostlivosti: Tri najobľúbenejšie prírodné materiály sezóny.

 

Dôležitosť fenoménu „slow fashion“ si za posledné roky začalo uvedomovať mnoho ľudí. Táto revolúcia vnímania módy je pozitívnym návratom k prírodným materiálom, ktoré sú kvalitnou alternatívou tzv. umelín. Vyžadujú si však trošku náročnejšiu starostlivosť a údržbu.

 

 

Prvým z týchto materiálov je samozrejme koža. Koža je vysoko kvalitný prírodný materiál, ktorý má pri správnej údržbe dlhú životnosť.  Samozrejme, každý druh kože si vyžaduje rôznu starostlivosť. Pri hladkej koži je možné znečistenie zotrieť vlhkou handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Treba si však dávať pozor aby koža nepresiakla vodou, lebo sa znehodnotí. Následne ju ošetrite jemným krémom najlepšie s obsahom včelieho vosku. Pri znečistení velúrovej kože ju jemne prekefujte všetkými smermi mäkkou kefkou. Silno znečistené miesta je možné vyčistiť špeciálnou gumou na kožu. Takúto kožu však nikdy nekrémujte! Samotné čistenie kože zaberie iba niekoľko minút, napriek tomu nezabúdajte na priebežné ošetrovanie kože impregnačnými prípravkami, čím predídete jej znečisteniu.

Kara

PEPE JEANS, answear.sk

 

Ďalším z materiálov je rozhodne hodvábne vlákno. To patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom a vyžaduje si jemné zaobchádzanie pri praní. Pri väčšine hodvábnych materiálov  je odporúčané chemické čistenie v čistiarni, kde máte záruku, že materiál nestratí svoj lesk. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu. Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie. Nenechávajte hodváb dlho namočený vo vode a zásadne hodváb nežmýkajte a nesušte v sušičke.

Taktiež sa vyhnite sušeniu hodvábu na priamom slnečnom svetle, pretože dlhodobejšie pôsobenie vedie k poškodeniu hodvábnej tkaniny. Stačí, keď ho  vystriete na suchý uterák alebo vyvesíte do čo najrovnejšej polohy a nechajte ho voľne vyschnúť.

 

Twinset

 

Najobľúbenejším letným materiálom, ktorý vlastní nejedna žena, je ľan.  Ten sa perie jednoducho, rýchlo schne a navyše je pevný a odolný. Avšak prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode 30°C, oddelené od iného prádla s použitím pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky. Následne podľa vhodného programu podľa inštrukcií uvedených na štítku.  Škvrny sa  z ľanových výrobkov  dajú jednoducho odstrániť, ale treba to spraviť ihneď, pokiaľ škvrna nestihla zaschnúť. Škvrny a iné nečistoty taktiež odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.

Jedinou nevýhodou ľanu je jeho vysoká krčivosť. Preto sa ľanové výrobky odporúčajú žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a s parou. Žehliť ho treba zo „zlej“ strany, tak ochránite povrch ľanu od lesku.

cellbes.sk

Pietro Filipi

 

 

Galéria:

Kara, Pietro Filipi, Twinset, cellbes.sk

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.