Ako správne nakupovať topánky pre deti

Výber topánok pre deti môže byť doslova poriadna veda. Viete si síce ľahko vybrať tip topánky, ktorý sa vám bude pre vašu ratolesť páčiť, dôležité však je vybrať správnu veľkosť. Určenie správnej veľkosti detskej topánky totiž vôbec nie je tak jednoduché.

 Prečo je klasické stláčanie predného palčeka nedostatočné, na čo si pri skúšaní detskej obuvi dávať pozor a ako často dieťaťu premeriavať dĺžku chodidla prezradí nasledujúci článok.

 

Inšpiráciou na túto tému sú hlavne moje dve deti. Nohy im rastú pomerne rýchlo a hoci staršia mi už vie povedať či ju topánočka tlačí, mladšia dcéra to nevie určiť. Navyše som sa dozvedela, že nesprávny výber obuvi a teda pokrčené prsty v detskej topánke môžu viesť k nesprávnemu vývoju nohy dieťaťa.

Ako teda s správne nakupovať detské topánky?

Vedeli ste, že …

…dieťa vzhľadom na fázy neurologického vývoja vie ťažko samo posúdiť, či mu obuv vyhovuje?

…zle priliehajúca obuv je najčastejšou príčinou nesprávneho vyrovnania a deformácie prstov, pretože kosti sú stále mäkké?

…prípadnému chirurgickému zákroku vyžadovanému vo vyššom veku by sa dalo často predísť, ak by optimálne prispôsobenie topánky bolo rozpoznané už v detstve?

Preto je veľmi dôležité zvoliť vhodnú veľkosť už v útlom veku!

 

Nakupujte v predajniach

Ak si nie ste istý veľkosťou nohy svojho dieťatka ( a tá sa môže meniť každé 2-4 mesiace), ideálne je ak budete obuv nakupovať v predajni s odbornou pomocou. Napríklad predavačky v predajniach Humanic sú špeciálne vyškolené práve na meranie a dĺžky detského chodidla. Aktuálne napríklad v rámci akcie Super Detské Týždne vám v Humanicu detskú nohu odborne premerajú. Ponúknu vám tiež cenné rady ako správne overiť, že veľkosť skúšanej topánky je správna. Toto je pre každého rodiča nesmierne dôležité. Vedeli ste že topánka dieťaťa by mala mať v zadu vôľu na veľkosť prsta? (to znamená že do kupovanej topánky by ste mali mať možnosť vzadu ešte vsunúť prst).

Dieťaťa sa tiež podľa odborníkov neoplatí pýtať či ho topánka tlačí, alebo nie. Samo totiž pohodlnosť a s správnu veľkosť topánky nevie určiť. Navyše ak mu v vpredu na topánke skúšate ohmatom priliehavosť prstov, berte na vedomie, že dieťatko ich môže aj krčiť. Skrčené prsty v topánky môžu napáchať hotovú galibu. Ak má dieťa prsty v topánke v zlej polohe dlhodobo, môže to spôsobiť nesprávny vývoj. Správny výber veľkosti topánky pod dohľadom odborníka je teda v prípade detí a ich správneho vývoja chodidiel naozaj kľúčový.

 

Detské chodidlá potrebujú priestor na pohyb a rast. Preto je optimálny priestor na dĺžku pre veľmi malé deti plus 9 mm a pre trochu väčšie deti 12 mm

 

 

KONTROLNÝ ZOZNAM SPOLOČNOSTI HUMANIC:

  • zmerajte v stoji OBE chodidlá každé 2 až 4 mesiace
  • dávajte pozor na správne pridanie dĺžky 9 – 12 mm a vhodný objem
  • flexibilná oblasť ohýbania a stabilné držanie päty
  • ľahké a priedušné materiály
  • poraďte sa s našimi odborníkmi na obuv spoločnosti HUMANIC

 

Aké sú aktuálne trendy

Aktuálne trendy detských topánok závisia od veku vášho dieťatka. Pre tých najmenších sú to zvieratká a farby, pre staršie zase obľúbené kreslené postavičky. Veľmi obľúbené sú blikajúce odrážky a rôzne flitre.  V kolekciách chlapčenskej obuvi dominujú tmavšie a zemité farby. Zo štýlov sú to na jeseň najmä členkové tenisky. Tie sú v dievčenských aj chlapčenských kolekciách naozaj rozmanité.

Ako iste viete, kvalitná detská obuv však vôbec nie je lacná, preto by ste mali dbať na to, že vyberiete správnu veľkosť topánky, ktorá sa bude dieťatku nosiť pohodlne. A práve s týmto by vám mal pomôcť kvalitne vyškolený zamestnanec predajne s obuvou.

 

Aké topánky by malo dieťa mať na jeseň

Školský rok je za dverami a vy sa možno pýtate aké topánky by ste mali pre vaše dieťatko na jesenné dni zabezpečiť?

 

Škôlkari potrebujú hlavne kvalitné papučky, obuv na ihrisko (kvalitné a nepremokavé, kožené členkové tenisky) a gumáky na daždivé dni.

Školáci by mali mať okrem obuvi na von tiež topánky na krúžky a voľnočasové aktivity.

Ak chodíte  s deťmi často do prírody nemala by vám vo výbave chýbať ani outdoorová obuv. Tá zabezpečí, že aj počas turistických topánok bude noha vášho dieťatka kvalitne zabezpečená.

Keďže školský rok začína už o týždeň, je najvyšší čas venovať pozornosť aj jesennej obuvi pre vaše dieťa. Za mňa určite vyhráva Humanic a ich Super Detské týždne. Okrem toho, že som sa práve v Humanicu dozvedela ako mám mojim babám správne nakúpiť topánky, majú široký výber značiek, predavačky sa nám ochotne venujú a majú aj detský kútik, čo je pri nákupoch s dvoma malými deťmi jednoznačne „win win“ 🙂

 

Super Detské Týždne v predajniach Humanic trvajú od 21.8 do 12.9. V rámci akcie v predajniach Humanic venujú špeciálnu pozornosť poradenstvu s výberom detskej obuvi.

Viac v predajniach Humanic a na www.humanic.sk

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.