Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!

Prezrite si galériu
8 fotiek
Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
Ziaja, Baby Ziajka, detský premastujúci hydratačný olej na telo

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
Ziaja Baby upokojujúci detský krém s panthenolom 60 ml 2,90€

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
Ziaja Baby masť proti zapareninám 50 ml 2,80€

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
Ziaja Baby olej do kúpeľa pre deti od narodenia 370 ml 5,69€

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
biOrganica.cz, Inlight Bio Soothing balzám na podrážděnou pokožku, 31e

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
Ziaja Baby krémový hypoalergénny kúpeľový olej pre deti od 1. mesiaca 300 ml 3,40€

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
biOrganica.cz, Inlight Bio dětský tělový olej 100 ml, 42e

Detská kozmetika pre bábätká: Vyberte si správne!
biOrganica.cz, Inlight Bio dětský koupelový 100 ml, 34e

Počas posledných dvadsať rokov sa na detskú kozmetiku vystriedalo mnoho názorov. To, čo platilo niekoľko desaťročí, sa ukazuje ako pochybné a názory spred pol storočia sa znovu opakujú.  Mnohé mamičky sa pri kúpe detskej kozmetiky riadia neuveriteľne nepodstatnými vecami – balením, reklamou, často vôňou alebo nie nepodstatnou cenou a k starostlivosti o bábätko si nakúpia množstvo zbytočností.

Tak ako sa starať o pokožku dieťatka a akú, správnu kozmetiku zvoliť?

 

Kúpanie

Ak sa dieťatko počas dňa nespotilo, stačí ho kúpať dva až trikrát týždenne. Kúpanie totiž spôsobuje dieťatku vysúšanie pokožky a na suchú pokožku majú väčšiu šancu nasadnúť neželané mikroorganizmy. Preto by kúpanie nemalo trvať dlhšie ako 5 maximálne 10 minút. Aspoň do jedného mesiaca veku bábätka, ideálne do pol roka ho stačí kúpať v čistej vode a bez mydla!

Deti od pol roka sa môžu kúpať prípadne s prídavkom jemného kúpeľového mlieka s neutrálnym pH. Kúpeľové mlieko má výhodu, že pokožka dieťatka neprichádza do priameho kontaktu s koncentrovaným umývacím prostriedkom (mydlom, syndetom, gélom a pod.). Dôsledne treba umyť zadoček a všetky záhyby, najmä miesta pod pazuchami a krkom, a tiež za ušami.

Keď je dieťatko staršie, jeho pokožka sa stáva odolnejšou, preto je vhodné, keď ho kúpeme tak raz za dva až tri dni, v prípade potreby aj každý deň s použitím kvalitnej detskej kozmetiky.

Zadoček a zapareniny

Pokožka najmenších detí je tenšia, jemnejšia a oveľa citlivejšia než tá naša. Má takisto vyššiu hodnotu pH, čo zvyšuje jej citlivosť na dráždivé látky. Ak sa nemení plienka primerane často, prípadne je nekvalitná, nepriedušná alebo je dieťatko zle oblečené, zvyšuje sa riziko vzniku zaparenín. Zapareniny sa môžu objaviť kedykoľvek počas obdobia, kedy dieťa nosí plienky. V tomto období sa so zapareninami stretneme u väčšiny detí. Zapareniny sa prejavujú ako sčervenanie, boľavé miesta, opuchy alebo vyrážka na zadočku, stehnách a genitáliách bábätka.

Dieťatko môže byť nepokojné a nespokojné – môže plakať, keď sa ho dotýkate alebo ho umývate, a nepríjemné pocity ho môžu v noci často budiť. Zapareninám sa dá predchádzať kvalitnými látkovými plienkami, ich vymieňaním a preventívnou starostlivosťou o pokožku, kým je zdravá. Keď už ale dôjde na ich liečbu, pri výbere vhodného prípravku na ošetrenie je najdôležitejšie, aby výrobok vyhovoval pokožke vášho dieťatka. Je možné, že bude potrebné vystriedať viacero značiek, kým nájdete ten najvhodnejší. V každom prípade je užitočné prečítať si pred kúpou zloženie. Ak je zložité a nerozumiete mu, hľadajte prípravky s jednoduchším zložením. Najlepšie – samozrejme – bez konzervantov, farbív či syntetických parfumov.

Starostlivosť o pokožku

Všetko, čo bábätku natrieme na pokožku, sa krvnými kapilárami dostane do jeho telíčka. Preto naozaj zvážte, čo v zápale starostlivosti na dieťatko natriete. Zdravé bábätko netreba mazať ničím. Ochranné krémy a následné zvlhčovanie pokožky prípravkami sú potrebné len vtedy, ak je nejaký problém. Ak je pokožka šupinatá a suchá, napr. u prenášaných detí, ktoré majú svoj prirodzený maz viac spotrebovaný, alebo u detí s plienkovou dermatitídou, prejavmi atopických exémov, seboroe a iných porúch kože.

Prírodné bio oleje bývajú na použitie z viacerých dôvodov vhodnejšie ako krémy či mlieka. Je vždy potrebné ich v malom množstve rozotrieť medzi dlaňami a až následne naniesť na trošku vlhkú detskej pokožku. Vytvoria na povrchu pokožky jemný film, ktorý pomáha deťom získať pocit tepelnej pohody bez obmedzovania základných funkcií pokožky.

Každá mamička chce pre svoje dieťa to najlepšie, no bábätko naozaj nepotrebuje plnú tašku kozmetiky. Stačí naozaj menej, ale zato kvalitných produktov, pri výbere ktorých venujte zvýšenú pozornosť najmä ich zloženiu. Kozmetika pre deti by nemala obsahovať látky, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie alebo pokožku dráždiť. Ide napríklad o parfumáciu, konzervačné látky alebo tenzidy vysušujúce pokožku a emulgátory.

Certifikovaná kozmetika neobsahuje žiadne škodlivé látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na detský organizmus. Pri takejto kvalitne certifikovanej kozmetike sa teda nemusíte ničoho obávať a môžete si byť istá, že dávate bábätku to najlepšie.

 

Galéria: Ziaja, BiOrganica

 

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.