Biokozmetika trochu inak, alebo vieme čo na seba dávame?

Tak vážne, skúste si spočítať koľko prípravkov použijete každé ráno medzi tým ako sa zobudíte a odídete z domu. Odporúčam pero a papier. Zoznam vás naozaj prekvapí. Počítajte všetko, krém, mydlo, kondicionér, suchý šampón, lak na vlasy, make up, tiene, púder, rúž, špirála, parfém, dezodorant a dokonca aj prostriedok na umývanie riadu. Ja som sa zastavila niekde pri čísle 20. A zistila som, že všetko v tejto mojej rannej „dvadsiatke“ bolo syntetického pôvodu.

Prečo je syntetická kozmetika zlá?

Áno doteraz to nikto neriešil. Používali sme všetko a veď nám nič nebolo a teraz ZRAZU všetci strašia s tým bio, eko, natural. Ono to prírodné tu bolo vždy. Respektíve úplne od začiatku. Lenže vytvoriť niečo čisto prírodné nie je jednoduché, hlavne ak potrebujete tisíce kusov nejakého púdru a rastlinka ktorá ho bežne vytvárala rastie len raz za pol roka aj to len keď niekde. Kozmetické firmy potrebujú zisk, veľa zisku a rýchlo. Preto začali prírodné zložky pomaly, isto a vo veľkom nahrádzať syntetickými zložkami. Vznikali tak nové „chemické“ kokteily, ktoré neboli závislé od rastlinnej produkcie a hoci aj neboli úplne bezpečné z hľadiska užívania, pre výrobcov boli lacnejšie a teda praktické. Navyše chemické zložky sú ako lieky (drogy), na pohľad problém zakryjú ale nevyriešia. Žena so zlou pleťou má teda po nanesení drahého syntetického make-upu pocit, že získala novú tvár. V skutočnosti však získa len novú masku. Keď si potom doma večer nános make-upu dá dole, má pocit, že je opäť škaredá. Vrátila sa však len k svojej problémovej pleti. A ráno opäť siahne po tom úžasnom syntetickom make-upe, veď predsa bez neho vyzerá hrozne.

Problém nevyriešený, problém prekrytý.

Koľko syntetiky je OK?

Možno sa pýtate, koľko syntetických zložiek je OK, poprípade koľko syntetickej kozmeticky môžem používať aby som bola stále OK. Odpoveď je žiadnu. Áno veď ani keď vypijete štamperlík benzínu tak sa vám nič nestane. Skúste ho však piť denne. Vaše telo bude postupne ničiť zvnútra. Presne to robia syntetické zložky. Parabény, SLS, ftaláty, polymethylsiloxan, syntetické filtre, syntetické farbivá, silikony… zoznam je dlhý. Stačí ak si pozriete zadnú stranu vášho make-upu, púdru, šampónu.. alebo telového krému. Možno ostanete sama prekvapená z toho čo sa v kolónke zloženie dočítate. A to všetko si na seba denne priamo, či nepriami dávame. Na kožu ktorá vsiakne všetko s čím príde do kontaktu.

Netreba tiež zabudnúť, že hoci sa negatívne účinky syntetickej kozmetiky neprejavia hneď, toxické látky sa v tele pomaly, ale isto ukladajú. Po čase sa tak môže stať, že sa problém niekde objaví, napríklad v podobe choroby, či disfunkcie nejakého orgánu. Naše telo vydrží naozaj veľa, ale nie navždy.

Ako sa orientovať v bio kozmetike?

Nie je bio ako bio. Určite ste sa s tým už stretli. Pojem natural, prírodný, bio, eko. Najlepšie všetko veľkým a zeleným už v názve produktu. Veľké firmy sa na tento trend adaptovali celkom rýchlo. Názvy začali používať vo veľkom bez toho aby reálne zodpovedali obsahu. Vysvetlím.

Prírodné/ minerálne výrobky:

Produkty s týmto označením nepodliehajú žiadnym záväzným predpisom. Tzv. môžu obsahovať malé množstvo prírodných látok, výsledný produkt však môže obsahovať chemické aj syntetické látky a to v akomkoľvek pomere nakoľko neexistuje kontrola ani regulácia, ktorá by určovala ich presný pomer.

Bio výrobky:

Tieto výrobky nepodliehajú žiadnym záväzným predpisom. Produkty teda môžu obsahovať úplne minimálne množstvo bio látok a veľa chemických zložiek. Rovnako ako pri prírodných a minerálnych výrobkoch neexistuje žiadna kontrolná zložka.

Certifikované bio výrobky:

Toto je jediná záruka pre spotrebiteľa, že výrobky, ktoré si zvolil sú naozaj v bio kvalite. Certifikáty zaručujú, že výsledný produkt obsahuje aspoň 95% (certifikovaných) bio zložiek. Zvyšných 5% percent zložiek musí byť tiež prírodného pôvodu. Používanie syntetických, chemických a zvieracích produktov je prísne zakázané.

Prikladám aj zoznam bio certifkátov s ktorými sa u nás môžete stretnúť:

Možno sa pýtate ako taký prírodný produkt zakonzervujete? Dá sa to? Bez chemických konzervantov. Áno dá. Konzervanty existujú totiž aj prírodné. A neznamená to, že krém má trvanlivosť týždeň a musíte ho uchovávať v chladničke.

Nie každá bio kozmetika je pre mňa

Takisto pri bio kozmetike platí, že nie všetko je pre mňa. Predsa len, kaźdá z nás je iná, má iné receptory, chuťové bunky, inak reaguje na tú a tú rastlinku. Niekomu „nevonia“ kamilka, niekto má alergiu na orechy. Niekto bojuje s akné, niekto so suchou pokožkou. Aj bio kozmetika je rôzna a treba si nájsť tip produktu, ktorý nám vonia, a je na to aby riešil náš problém. Cieľ totiž nie je prekrytie a zakrytie, ale odstránenia problému. Medzi tie patrí akné, suchá pleť, kruhy pod očami, suché pery, či poškodené vlasy. Hoci bio kozmetika vám váš problém na prvý pohľad neodstráni (v tomto sú syntetické produkty doslova zázračné), časom vám ho vylieči. A vy sa budete cítiť krásne, prirodzene a zdravo. A možno opäť začnete nosiť svoju vlastnú tvár.

Z kvalitných bio certifikovaných kozmetických značiek (odskúšala som a som nadmieru spokojná) odporúčam pleťovú a telovú kozmetiku Inlight a dekoratívnu kozmetiku ZUII ORGANIC. Nie je nič príjemnejšie ako dať si na pery krásny lesk z kvetov, ktorý môže pokojne celý deň aj oblizovať, poprípade si večer na tvár dať čokoládovú masku (áno čokoládovú, ktorú môžete pokojne aj ochutnať). Ja ich nakupujem na www.biorganica.cz

P.S. Toto nie je reklama, to je láska. A úcta k môjmu vlastnému telu.

Na záver ešte jedno zaujímave video..

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.