Aj vás trápi „maskné“? Poznáme jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu sa ho zbaviť

 ,,Maskné” (maska + akné) je novodobý problém pre našu pleť. Ide o pojem, ktorý nám priniesla pandémia koronavírusu.  Nosenie rúška je hádam to najmenej, čo môžeme urobiť pre našu ochranu, no kožné problémy, ktoré so sebou prináša, trápi čoraz viac ľudí. Nepríjemné akné, ktoré nám spôsobuje každodenné nosenie rúšok komplikuje život našej pleti. Akné z rúška sa objavuje najmä v okolí nosa, úst a brady, teda na miestach, ktoré sú hodiny pod rúškom skryté.

A ako teda bojovať proti „maskné“?

 

Príčinou tohto druhu akné je najmä vlhkosť, ktorá sa tvorí v našich rúškach a taktiež stiesnený priestor pod rúškom, do ktorého dýchame nepretržite niekoľko hodín denne. Tak sa pokožka pod rúškom sa stáva ideálnym miestom pre rozšírenie nepríjemných vyrážok, prípadne čiernych bodiek. Pod rúškom sa aj častejšie upchávajú póry potom, kožným mazom a dokonca aj make-upom. To všetko v spojení s vlhkosťou, ktorá sa pod rúškom hromadí vytvára spomínané nepríjemné ,,maskné”. Zanedbávaním a nesprávnou starostlivosťou o pleť pupienkov stále pribúda, sú väčšie a môžu po nich ostávať trvalé stopy, ktoré celú situáciu ešte zhoršujú. Vaša pleť potrebuje špeciálnu starostlivosť, aby opäť získala svoj prirodzený, svieži vzhľad. 

Ak sa vám už tento druh akné objavil pamätajte, že naň treba ísť s citom. S pleťou s ,,maskné” zaobchádzajte ako s citlivou pleťou a podľa toho zvoľte aj kozmetické výrobky. Nepoužívajte žiadnu agresívnu kozmetiku, skôr na pokožku zvoľte produkty v bio kvalite. Vhodné sú bio odličovacie mlieka, toniká či séra na citlivú alebo problematickú pleť a jemné čistiace peny. Najideálnejšie sú produkty s obsahom kyseliny salicylovej,  ktorá pomôže upchatým pórom.

Prevencia proti „maskné“ je prvým krokom k úspechu, preto ak chcete obmedziť jeho tvorbu na minimum, musíte dodržiavať aj zopár zásad správneho nosenia rúšok. Momentálne je nosenie rúška a respirátora povinné všade, no množeniu baktérií pod rúškom zamedzíte tým, že si ho budete  pravidelne meniť. Jednorazové rúško zvlhne asi už po 20-30 minútach nosenia, potom je čas ho vyhodiť a vziať si nové. Ak máte možnosť, pred nasadením nového rúška nechajte pleť chvíľu dýchať.  Ak nosíte látkové rúško, po každom použití ho vyperte či vyvarte a následne vyžehlite. Používajte šetrné pracie prostriedky a vynechajte aviváž, ktorá by mohla dráždiť pleť a podporovať upchávanie pórov.

V tomto prípade je dôležité aj z akého materiálu je vaše látkové rúško vyrobené. V ideálnom prípade by mali byť rúška vyrobené z pevnej tkanej bavlny. Syntetická tkanina je menej vhodná, pretože nie je taká mäkká a priedušná ako bavlna. Rúško by malo taktiež perfektne sedieť, nikde netlačiť, zbytočne nedrieť a nedráždiť pleť.

Skôr než si ráno pred odchodom z domu nasadíte rúško, vaša pleť by mala byť dokonale čistá a chránená pred trením. Preto si pred nasadením rúška pleť umyte vodou a špeciálnou penou, emulziou či gélom na akné. Dočistiť ju môžete aj jemným tonikom. Po vyčistení naneste hydratačný krém, ktorý vytvorí tenkú ochrannú vrstvu medzi pleťou a rúškom a tým obmedzí mechanické trenie. Zvoľte ľahký krém na tvár s jemnou textúrou, ktorý vám neupchá póry a pleť zbytočne nezaťaží. Naopak, vyhnite sa hutným výživným krémom, príliš mastným produktom a produktom, ktoré podporujú tvorbu mazu. Skvele poslúžia ľahšie gélové krémy, alebo aj ľahučké pleťové séra. Po návrate domov si pleť ihneď vyčistite. Cez deň sa na nej pod rúškom nahromadil pot, maz a nečistoty, ktoré treba čo najskôr odstrániť a zamedziť zanášaniu pórov. Keďže si aknózna pleť vyžaduje dlhodobú cielenú starostlivosť, mali by sme  jej venovať zvýšenú pozornosť a dopriať si okrem bežného každodenného ošetrenia aj doplnkovú starostlivosť 1 – 2 krát do týždňa v podobe pleťovej masky, ktorá pokožku vyživí a upokojí. Vyberajte si pleťové masky s prírodnými ílmi, ktoré pomáhajú dôkladne a pritom šetrne vyčistiť hlboko zanesené póry od nečistôt. Pri dlhodobom používaní pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu a pomáhajú zlepšiť stav aknóznej pokožky.

 

Ziaja Baltic Home Spa Fit, pleťový krém s ľahkou formulou

Ziaja, hydratačná micelárna voda na tvár a oči.

 

Ziaja, pena na umývanie tváre pre normálnu pleť

 

Ziaja JEJU blue, čierna pleťová maska

 

Il. fotografie: pinterest.com
Galéria: Ziaja
Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.