Farebná typológia, alebo ktoré farby vás omladia a ktoré vám naopak pridajú roky.

Farby patria do nášho každodenného života. To akej farby si vyberieme blúzku, sveter, alebo kabát však môže mať obrovský dosah na náš celkový vzhľad. Ak si totiž vyberieme zlú farbu k nášmu typologickému zaradeniu, môže sa stať že nám nová, akokoľvek krásna blúzka, alebo šaty pridajú roky. Ak si však zvolíme správne, okolie si to okamžite všimne a komplimenty sa budú vašou stranou len tak hrnúť. V čom je teda ten háčik vybrať si správne?

 

Typológia podľa ročných období

Keď zistíme aký sme farebný typ dokážeme z toho vyťažiť naozaj maximum. Správne zvolené farby v súlade s našou pokožkou a vlasmi nám totiž dokážu dokonale rozžiariť tvár a celkovo nás omladiť. Ak si však zvolíme nesprávne farby, pridá nám to na veku a môžeme dokonca pôsobiť až choro. Ako si teda vybrať správne? V prvom rade je dôležité určiť či sme studený, alebo teplý typ, pod ktoré zo štyroch typologických ročných období patríme. Teda či sme svetlá a teplá jar, svetlé a studené leto, alebo tmavá a teplá jeseň eventuálne tmavá a studená zimu. Ak sa dokážete správne zaradiť, zistíte že môžete hru farieb využívať vo svoj prospech. Správne líčenie a výber oblečenia vás tak dokonale omladia.

pinterest.com

Aký som typ?

Jar je svetlá a teplá, tento typ má pokožku s teplým podtónom (zlatistými odleskami, broskyňový nádych), porcelánovú pokožku a farbu očí od modrej cez sivú až po teplú hnedú a tyrkysovú. Farba vlasov je zväčša plavá. Eventuálne hnedá a ryšavá. Pre tento typ sú ideálne zlatisté farby ako vanilková, broskyňová, lososová, ťavia, poprípade svetlejšie oranžové tóny. Ak ste jarný typ tieto farby vás omladia. Je dôležité aby váš celkový vzhľad  a výber farieb v outfite pôsobil v harmónii s vašim typom pleti. To isté platí aj pre líčenie. Ak ste jarný typ a vybrali by ste si šedé, poprípade studené modré odtiene pôsobili by ste neuveriteľne mdlo a bledo. Pridalo by vám to na veku a ešte kontrastnejšie vyzdvihlo vašu aj tak svetlú pokožku a vlasy.

Šaty Guess, Answear.sk

Súprava 4F, Answear.sk

Mikina Guess, Answear.sk

Leto je svetlý a studený typ. Pleť je svetlejšia so studeným podtónom, pri veľmi svetlom pigmente má až nádych do modra. Keď sa v lete opaľujete je to zväčša do červena, alebo béžová. Vlasy máte platinové, špinavé blond, plavé, stredne hnedé, alebo popolavé. Tento farebný typ potrebuje svetlé až stredne tmavé chladnejšie odtiene. Krásne na vás vynikne biela, sivá, jemná fialová, z kovov skôr strieborná. Tomuto typu sa dokonale hodí škandinávsky štýl obliekania. Teda svetlé a studené farby. Vašou inšpiráciou môžu byť severské módne blogerky, ktoré dokonale reprezentujú tento štýl. Ak by ste si však nedopatrením dala na seba hnedú, alebo broskyňovú farbu, pôsobila by ste nesmierne lacným dojmom. Teplé farby sú totiž pre tento typ absolútne nevhodné.

Šaty Guess, Answear.sk

Košeľa Boss, Answear.sk

Vlnený sveter Luisa Spagnoli, Answear.sk

Jeseň je tmavý a teplý typ. Ak ste jesenný typ vaša pokožka je podľa všetkého svetlá až tmavá s teplým podtónom, v lete sa krásne opálite do bronzova. Oči máte jantárové, orieškové, tmavo hnedé, alebo tmavo zelené. Vaša prirodzená farba vlasov je stredne tmavá až tmavá, poprípade tmavohnedá s teplými odleskami. Tento typ je sýtejší preto potrebuje v líčení aj obliekaní väčšiu intenzitu. Svedčiť vám budú teplé, sýte farby ako horčicová žltá, oranžová, bordová, aj teplé odtiene hnedej. Pri šperkoch skôr siahnite po zlatej a medenej. Ak by ste si totiž vybrala striebornú v kombinácii so studenými odtieňmi, pôsobila by ste staršie a mohlo by sa vám stať že by si ľudia nevšímali vás, ale vaše oblečenie, ktoré by pôsobilo nekompatibilne s vašou tvárou.

Šaty Sylvian Heach, Answear.sk

Košeľa Guess, Answear.sk

Bunda Calvin Klein Jeans, Answear.sk

Zima je studená a tmavá. Tento typ ženy môže na prvý pohľad pôsobiť dojmom Snehulienky. Ženy ktoré patria do zimného typu majú porcelánovú pokožku a tmavé obočie a vlasy. Oči majú zelené až takmer čierne, z pokožky im vďaka kontrastnej pleti doslova vystupujú. Tento typ si v líčení a obliekaní žiada sýte a chladné farby ako kráľovský modrú, smaragdovú, sýtu fialovú, snehovo bielu, eventuálne klasickú čiernu. Ak ste zimný typ vyniknú na vás krásne sýte farby rúžov ako červená, malinová, rúžová, či vínová. Z farieb kovov vyberajte skôr striebornú. Zlatá by na vás pôsobila nevhodne.

Šaty Medicine, Answear.sk

Rolák Medicine, Answear.sk

Bavlnené šaty Calvin Klein Jeans, Answear.sk

Zopár rád na záver

Pri farebnej typológii je dôležité vybrať si farby ktoré sú v harmónii s vašim „sezónnym“ typom. Ak správne určíte váš typ a farebnosť, farby , ktoré si vyberiete na oblečení vás rozžiaria, v kombinácii s vašou pleťou získajú na intenzite, vaša pleť bude pôsobiť zdravo, mladšie a zdravšie. Ak ste naopak teplý typ a zvolíte si studené odtiene váš celkový vzhľad môže pôsobiť nezdravo a mdlo. Ak farby zvolíte aj na líčení tak môžu zvýrazniť nedokonalosti vašej pleti. Správna farebná typológia vás naopak krásne omladí.

 

Základné rozdelenie podľa ročných období:

 

Jarné typy: svetlé a teplé, hodia sa im odtiene ako broskyňová, vanilková, lososová a ťavia. Vyhýbajte sa príliš tmavým a studeným farbám a tiež príliš krikľavým odtieňom. Vaše oblečenie, vlasy a pleť by mali pôsobiť harmonicky.

Šaty Twinset, Answear.sk

Letné typy: svetlé a studené, svedčia im svetlé až stredne tmavé chladnejšie odtiene ako biela, sivá, modrá. Vyhýbajte sa hnedým a teplým žltým odtieňom. Namiesto zlatej volte skôr platinovú.

Komplet Guess, Answear.sk

Jesenné typy: tmavé a teplé, ideálne pre vás sú teplé sýte farby ako červená, horčicová žltá, oranžová, bordová , alebo teplé odtiene hnedej. Z farieb kovov je ideálna zlatá.

Šaty Sylvian Heach, Answear.sk

Zimné typy: tmavé a studené. Ideálne pre vás sú sýte a chladnejšie farby ako kráľovska modrá či smaragdová zelená. V líčení voľte sýte a chladnejšie farby. Pristanú vám tiež sýte  a výrazné rúže.

Kabát Medicine, Answear.sk

Fotografie: Answear.sk, pinterest.com

Zatiaľ nie je pridaný žiaden komentár

Napísať komentár

Your email address will not be published.